Як пандемія впливає на наш зір

Пандемія, віддалена робота, карантин, коронавірус – проблеми, які давно увійшли в наше життя. Ми боїмося за своє здоров’я і здоров’я наших близьких. Нас турбує фінансове становище і перспектива втратити роботу. Такий сильний стрес погано позначається на нашому тілі, в тому числі – про що ми не завжди усвідомлюємо – наших очах. Стрес і тривале перебування перед екранами цифрових пристроїв можуть вплинути на ранній прояв пресбіопії. І це може статися до 40 років.

Негативний вплив стресу на організм, а отже, і на наше здоров’я, добре відомо. Однак ми рідко можемо поєднувати це з погіршенням якості зору. На жаль, останні місяці показують, що ми живемо в постійній напрузі. І наші очі волають про допомогу.

Пресбіопія – що це таке?

Якщо ми починаємо відчувати дискомфорт під час повсякденних дій, пов’язаних з близькістю, таких як читання, робота за комп’ютером, малювання або гоління, саме час записатися на прийом до окуліста або офтальмолога. Можливо, це тимчасове виснаження, але недооцінювати його не варто. Чим раніше ми поставимо діагноз, тим краще. Може виявитися, що це початок пресбіопії.

Пресбіопія – це прогресуючий дефект, який рано чи пізно торкнеться всіх, незалежно від того, боролися вони раніше з міопією, далекозорість або ніколи не скаржилися на порушення зору. Зір погіршується в результаті ослаблення здатності до пристосування і жорсткості природного кришталика ока, і це незворотний процес. Передбачається, що вік пресбіопії становить 40 років.

Пресбіопія може трапитися з нами до 40 років – це трапляється не часто, але я бачив такі випадки. Особливо в нинішній ситуації віддаленої роботи. У людей у віці близько 40 років можуть виникнути проблеми із зором через два-три роки, – пояснює оптометрист Іга Копровска. – Це пов’язано з фізіологією зорової системи. Статистична межа – сорок років. Хтось відчуває перші зміни в 42 або навіть 38 років, хтось в 62 роки. Все залежить від того, чим ми займаємося, проводимо багато часу перед екраном комп’ютера, чи працюємо ми в офісі або більшу частину дня проводимо на вулиці, – резюмує Іга Копровска.

Стрес і наше здоров’я

Очі по-особливому реагують на наш душевний стан. Постійна нервозність і підвищений рівень кортизолу негативно впливають на очі і мозок через порушення балансу вегетативної (симпатичної) нервової системи і дисрегуляції судин. Отже, стан постійної нервозності також може бути однією з основних причин порушення зору і захворювань зорової системи.

– Кожен по-своєму справляється зі стресом. У деяких людей підвищується артеріальний тиск, у інших виникає біль в животі, але також можуть спостерігатися тимчасові порушення зору або посилення мігрені. Стрес впливає на кожну клітину нашого тіла, на весь гормональний фон людини. Це означає, що він також може впливати на порушення зору, – пояснила доктор Марта Шафлік, офтальмолог. – На щастя, це тимчасові явища, пов’язані, наприклад, зі звуженням судин або підвищеною чутливістю мозку, як при мігрені, що може привести до звуження поля зору. Тому давайте підійдемо до нашого здоров’я комплексно, – додає доктор Шафлік.

Якщо ми живемо в постійній напрузі, варто подбати про все тіло. Наприклад, ми можемо використовувати різні техніки зняття стресу і розслаблення, такі як медитація. Послухаємо улюблену музику, прогуляємося по лісі.

Стрес і віддалена робота

Більшість офісних працівників уже перейшли на віддалену роботу. Є люди, які цінують таке рішення, але для багатьох воно викликає розчарування. Діти, галасливі сусіди і важкі побутові умови – все це змушує нервувати, знижує концентрацію уваги і навіть призводить до депресії.

– Існує безліч джерел стресу, які можуть привести не тільки до негативних психічних, але і психосоматичних ефектів, – підкреслює психолог Анна Митровський. – У 1967 році дослідники Томас Холмс і Річард Рейх відсортували різні типи стресу від самого сильного до самого слабкого. Результати їх роботи показують, що стрессорами можуть бути такі ситуації, як: смерть близької людини або розпад сім’ї, хвороба себе або родичів, втрата роботи, зміна фінансового доходу, а також всілякі інші зміни – життя, звичок, професії. Всі ці обставини зачіпають нас особливо зараз, під час пандемії. Це може привести до різного роду захворювань, – додає вона.

До того ж, працюючи віддалено, ми часто проводимо за комп’ютером більше часу, ніж в офісі – до 12 годин на день. Що ми робимо після роботи? Читаємо новини по телефону або дивимося телевізор. Всі ці фактори створюють додаткове навантаження на очі.

Правильно, але як?

Кращий неінвазивний спосіб виправити пресбіопію – вибрати правильні прогресивні окуляри. Чим індивідуальніші будуть такі окуляри, тим комфортніше буде їх використання. Щоб оптометрист міг вибрати для нас кращі окуляри, ми повинні розповісти йому про наші повсякденні звички. Як це не дивно, для оптометриста дуже важлива інформація про те, чи любимо ми в’язати гачком або воліємо активно проводити час на природі. Завдяки таким деталям він може визначати розмір ближньої, середньої і дальньої зони.

Таку індивідуалізацію забезпечують сучасні оптичні технології, вже доступні в світі офтальмології. Їх використовують для створення нових дизайнів прогресивних окулярів. Завдяки їм можна розробляти рішення для кожної людини і кожного ока індивідуально.

– Це технології, які враховують, наприклад, мінливість розміру зіниці. Коли ми дивимося на близьку відстань, воно менше, коли ми дивимося вдалину – на більше, – пояснює Даміан Бірнацкі, оптометрист.

– Коли ми читаємо, умови освітлення зазвичай набагато краще – і це також впливає на розмір зіниці. Розмір зіниці у людей з короткозорістю і далекозорістю різний. Тому виробники прогресивних лінз створили алгоритми, які враховують різні константи, які можна використовувати для опису зміни зіниці залежно від віку, дефектів зору, умов освітлення, відстані спостереження і т.д. Завдяки таким рішенням наші очі не будуть втомлюватися незалежно від способу життя і виконуваної роботи. І, що найголовніше, ви збережете зір на будь-якій відстані, не використовуючи кілька пар окулярів протягом дня.

Позначки:

Читайте також

Кон’юнктивіт: бактеріальний, вірусний, алергічний. Які симптоми кон’юнктивіту?

Кон'юнктивіт - поширене захворювання. Зустрічається як у дітей, так і у дорослих будь-якого віку. Існує безліч причин кон'юнктивіту, але найбільш поширеними є бактерії, алергени і віруси. Пацієнти з кон'юнктивітом...

Тест, який дозволяє перевірити, чи є у вас ризик сліпоти

Тест Амслера, який протягом декількох десятиліть вважався одним з найпростіших методів самообстеження, може допомогти вам дізнатися, чи правильно працюють ваші очі, навіть до того, як ви звернетеся до офтальмолога....