Вчені шукають вакцини від 3 інфекційних захворювань, крім COVID-19

Вчені всього світу шукають вакцину для захисту від SARS-CoV-2, вірусу, що викликає COVID-19. Хоча дивно, що вся увага прикута до цієї гонки вакцин, але COVID-19 – не єдине захворювання, від якого вчені в даний час намагаються знайти вакцину.

Малярія, туберкульоз і ВІЛ / СНІД – це інфекційні хвороби «великої трійки». В сукупності вони несуть відповідальність приблизно за 2,7 мільйона смертей щорічно у всьому світі. Смертність від цих трьох хвороб може подвоїтися протягом наступного року через проблеми зі здоров’ям, з якими зіткнулися люди з-за COVID-19.

Це наочний приклад непрямого впливу неконтрольованого інфекційного захворювання. Це також нагадує нам про важливість досліджень вакцин проти багатьох інших інфекційних паразитів, вірусів і бактерій, які можуть викликати хвороби і смерть.

Малярія: паразит

Малярія – це паразитарне захворювання, яке передається через укус інфікованого комара. У нього звичайні симптоми грипу: жар, головний біль, м’язові болі і втома. Якщо швидко не лікувати малярію, це може привести до важкої хвороби і смерті.

У 2018 року майже половина населення світу піддавалася ризику захворювання на малярію. Цієї хвороби зареєстровано приблизно 228 мільйонів випадків і 405 000 випадків смерті, в основному серед дітей у віці до п’яти років в країнах Африки на південь від Сахари.

Протималярійні препарати зазвичай використовуються для лікування і профілактики малярійних інфекцій. Однак Plasmodium falciparum, найнебезпечніший з малярійних паразитів, які можуть інфікувати людей, виробив стійкість до всіх ліків, які в даний час використовуються для лікування і профілактики малярії. Ось чому нам терміново потрібна ефективна вакцина.

Розробка вакцини проти малярії утруднена через різних форм або стадій життєвого циклу паразита в організмі людини-господаря. Імунні відповіді, необхідні для знищення паразита, розрізняються на різних етапах. Таким чином, вакцини-кандидати від малярії зазвичай націлені тільки на одну стадію паразита.

Британська транснаціональна фармацевтична компанія GSK ліцензувала першу в світі вакцину проти малярії Mosquirix. Хоча це єдиний кандидат на вакцину проти малярії, успішно завершив 3-ю фазу випробувань, Москвірікс володіє лише помірною ефективністю (нижче 40%), яка швидко знижується після прийому останньої дози. Отже, нам потрібна більш ефективна вакцина, здатна викликати тривалий імунітет.

20 інших кандидатів на вакцину проти малярії проходять розширену доклінічну або клінічну оцінку. Одна з них – САНАРЕ. В даний час його ефективність оцінюється в Африці.

Туберкульоз: бактерії

У всьому світі туберкульоз є провідною причиною смерті від одного інфекційного агента. Це викликано бактерією, яка переміщається від людини до людини по повітрю і в основному вражає легені.

У 2018 році туберкульоз став причиною смерті 1,5 мільйона чоловік. Близько чверті населення світу хворіє латентним туберкульозом, який протікає безсимптомно і не заразний. Але у 5-15% цих людей розвинеться активна інфекційне захворювання.

В цілому туберкульоз успішно лікується антибактеріальними препаратами. Однак поява туберкульозу з множинною лікарською стійкістю є основною причиною смерті і серйозною проблемою громадської охорони здоров’я.

Є одна ліцензована вакцина проти туберкульозу. Вакцина БЦЖ була вперше використана в 1921 році і зазвичай вводиться немовлятам в країнах з високим рівнем захворюваності на туберкульоз. Однак ступінь і тривалість захисту, яку забезпечує ця вакцина, недостатні для боротьби з хворобою.

Вчені працюють над розробкою профілактичних вакцин (для запобігання зараження з самого початку) і постконтактної вакцин (для запобігання прогресування захворювання у людей з латентним туберкульозом).

Щонайменше 14 кандидатів на вакцину від туберкульозу проходять клінічні випробування, і обнадійливі результати вселяють надію на те, що ми зможемо краще контролювати хворобу в найближчі роки.

ВІЛ / СНІД: вірус

З моменту відкриття вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) в 1980-х роках від цього захворювання померло 33 мільйони людей, в тому числі близько 770 тисяч в 2019 році. Близько 38 мільйонів людей у всьому світі інфіковані ВІЛ / СНІДом.

В даний час немає ліків або вакцини. Хоча противірусні препарати можуть ефективно контролювати ВІЛ, приблизно 20% (7,6 мільйона) пацієнтів з ВІЛ не мають до них доступу.

Вчені прагнуть розробити захисну вакцину проти ВІЛ. Основний упор робиться на освіту широко нейтралізуючих антитіл (антитіл, які можуть атакувати різні штами ВІЛ) у ВІЛ-інфікованих пацієнтів.

Варто відзначити, що вчені, відповідальні за лікування COVID-19, використовували значний досвід в розробці вакцини проти ВІЛ. Наприклад, визначення деталей структури білка кісткового мозку SARS-CoV-2 в якості мішені для вакцини COVID-19 і визначення широко нейтралізуючих антитіл з плазми видужуючих в якості потенційного лікування аналогічно стратегіям, які використовували вчені-ВІЛ.

Позначки:

Читайте також

Електронні сигарети роблять вас більш сприйнятливими до вірусів

З початку пандемії коронавірусу вчені намагалися визначити, які чинники впливають на сприйнятливість людей до зараження SARS-CoV-2. Недавні аналізи повинні бути цікаві людям, що вживають електронні сигарети, тому що...

Експерт радить, коли пройти тест на коронавірус

Проф. Влодзімеж Гут з відділу вірусології Національного інституту суспільної охорони здоров'я - Національного інституту гігієни зазначає, що це правило застосовується до всіх інфекцій: ми проводимо тестування, коли...

Вакцина проти туберкульозу захищає від COVID-19

Згідно з новим дослідженням Cedars-Sinai, широко використовувана протитуберкульозна вакцина пов'язана зі зниженою вірогідністю зараження COVID-19 (коронавірусів).Вакцина, відома як Bacillus Calmette-Guérin (BCG), була...

Кожні 17 секунд в Європі помирає людина з COVID-19

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) відзначає зростання числа смертей від коронавірусу в Європі. За останні два тижні кількість смертей, пов'язаних з COVID-19, збільшилася на 18%.За даними ВООЗ, кожні 17...

Чи збільшують імунодепресанти ризик COVID-19?

Імунодепресанти - це широка група використовуваних агентів, серед іншого при ревматичних, шкірних і онкологічних захворюваннях, а також після трансплантації органів. Всупереч припущенням, зробленим на початку епідемії...