Світ за спиною: модна еволюція рюкзака — Стиль життя —

0Мир за спиной: модная эволюция рюкзака - Стиль жизни - Фото: Instagram.com/mango

Тренд на спорт-шик існує вже не перший рік. Згадайте, коли-то нам офіційно дозволили одягати кросівки з сукнями, адже до цього вони сприймалися як взуття атлетів. Тепер подібну трансформацію переживає і рюкзак — одна з найбільш зручних моделей сумок. Давайте простежимо, який шлях він пройшов і як став модним.

Мабуть, мало яка річ може похвалитися настільки серйозним віком, а в разі рюкзака все офіційно: у 1991 році на льодовику Симілаун в Альпах два німецьких туриста знайшли мумію тірольського людини. Всі його речі, в тому числі каркас ранця з ліщини, прекрасно збереглися під товщею льоду. Дослідники з’ясували, що хазяїн скарбу загинув приблизно в 3300 року до нашої ери, так що його заплічної торбинці сьогодні понад п’ять тисячоліть. Вчені навіть відтворили це нехитре пристосування з кількох щаблів і мішка з шкур — тепер воно виставляється в Музеї природної історії Дортмунда.

На чоловічих плечах ця сумка виявилася неспроста. Спочатку саме сильній статі відводилася соціально активна роль — бути мисливцями, пастухами або торговцями. Так що і пожитки потрібно було носити з зручністю. Ця проста конструкція виявилася вкрай необхідною і активно використовувалася у різних народів. На Російській Півночі застосовувалися плетені торбинки з лямками. У середній смузі — заплічні кузова для грибів і ягід. Подібні ранці в Сибіру використовуються й донині. Середньовічні європейські кошика вішалися за спину для роботи в полі. У Німеччині і Франції тягали вантажі на дерев’яних каркасах з XVIII століття. Так що не можна сказати, що якийсь народ першим придумав носити речі за плечима — свої версії винаходили все.

Військова справа

Багато пізніше, в епоху активних військових завоювань, рюкзак був помічений у римських легіонерів і лицарів-тамплієрів, причому в не сильно зміненому вигляді: у тамплієрів, наприклад, він представляв той же каркас з дерева з лямками.

Приблизно в той же час північноамериканські індіанці виявили значно більшу винахідливість: їх сумка являла собою дошку, яка кріпилася до спини перекинутими через плечі лямками, і додатково на чоло людини накидывался м’який шкіряний ремінь. В результаті навантаження розподілялася рівномірно, і така конструкція дозволяла носити вкрай важкі вантажі, що було корисно і на полюванні, і при військових діях.

З розвитком промисловості дерев’яні та шкіряні елементи були замінені на сталеві і тканинні.

Мир за спиной: модная эволюция рюкзака - Стиль жизни - Фото: Instagram.com/stradivarius

Але за весь час з солдатських плечей цей аксесуар нікуди не подівся, а особливо популярним він став на початку XIX століття. Саме тоді з різноманітних версій заплічних сумок вибрали ранець. На відміну від звичного нам рюкзака він завантажувався збоку. Однак буквально через кілька років стало зрозуміло, що подібні сумки незручні під час траншейних боїв. Довелося шукати альтернативу. Тому під час Першої світової війни в Європі став поширюватися промисловий рюкзак, привезений американцями. Він вміщував особисті речі, предмети гігієни, посуд, постільні приналежності, сухий пайок. У авіаторів там містився навіть парашут.

Спорт, ти — мир!

Після війни зручність цієї речі оцінили спортсмени та туристи. Перші альпіністи використовували в своїх походах саме військові моделі. Спочатку конструкція була елементарною — простий мішок прямокутного крою з пришитою до нижніх кутах мотузкою. Верх збирався самозатягивающейся петлею.

Але прогрес не стояв на місці. Так, у 1908 році норвежець Оле Берган придумав станковий рюкзак. До цього винаходу його підштовхнув дискомфорт, який він відчував при перенесенні екіпіровки і дичини під час полювання — вантаж врізався в спину, заподіюючи біль. Як-то раз Оле зігнув гілку ялівцю всередині мішка, сформувавши подобу рами. Вона була запатентована в 1909 році. Компанія Bergans швидко стала провідним виробником заплічних сумок.

Однак через двадцять п’ять років патент закінчився, і зручні рюкзаки розлетілися по всьому світу, а нові винахідники продовжили їх змінювати і покращувати. Дорогу подальшої еволюції відкрили нові матеріали і технології. Так, використовувати блискавки першим придумав американський ветеран Джеральд Каннінгем в 1938 році. Зручна застібка дозволила змінити форму рюкзака, ефективніше перерозподіляти вагу.

Автором поясного ременя, переносить частину навантаження на стегна, став в 1951 році турист Дік Келти. Ідея прийшла, коли він випадково помістив ніжки каркаса в задні кишені штанів і зрозумів, наскільки легше нести ношу. Обладнання для туризму він купував у магазинах старого військового спорядження. Там з часів Другої світової війни залишилося багато парашутної тканини — нейлону, яким спритний американець тут же замінив незручний брезент. У 1952 році Келти створив компанію з виробництва спорядження. З рюкзаками цієї фірми в 1963 році підкорила Еверест команда альпіністів Нормана Диренфута і Джима Віттакера.

Але не спортом єдиним жили рюкзаки. Міські їх версії отримали поширення в сімдесяті роки. Серед молоді пішла мода на легкі квітчасті повсякденні заплічні сумки. Потім тренд підхопили школярі. Спочатку вони ходили на уроки з портфелями, а потім їх витіснили моделі з синтетичної тканини з зручними застібками.

Мир за спиной: модная эволюция рюкзака - Стиль жизни - Фото: Instagram.com/bershkacollection

Рідні пенати

У нашій країні перші ранці почали випускати в тридцятих роках. Це були безформні округлі мішки, прозвані в народі колобками. Незграбні і вкрай незручні, вони, однак, виявилися досить живучими і навіть досі залишилися в ходу у деяких дачників.

На зміну колобку прийшов рюкзак Абалакова, створений для спортивних походів і сходжень, названий за прізвищем винахідника — відомого радянського альпініста Віталія Абалакова. Віталій Михайлович працював конструктором Московського інституту ВІСТИ і першим здійснив сходження на пік Комунізму. «Абалак» був хороший, однак мав недоліки: не вміщав достатню кількість речей, промокав від дощу і на морозі ставав «дерев’яним». Альпіністам власноруч доводилося доробляти недоліки.

На щастя, радянські туристи були великими фантазерами і в пору дефіциту модернізували сумки з підручного матеріалу: так, в поході можна було навіть зустріти рюкзак з рамою, зібраної з алюмінієвих трубок старої розкладачки.

Модна хвиля

Ажіотаж навколо цієї речі у світі моди вперше відбувся в 1984 році, коли початківець дизайнер Міучча Прада представила її чорну нейлонову інтерпретацію з блискучим логотипом. Це була перша спроба переосмислити долю цього аксесуара, який став незабаром символом свободи від умовностей. Рюкзак був неодмінним супутником покоління «Нірвани», яке свідомо йшло всупереч модним тенденціям. Недбало поєднуючи його з косухами і рваними джинсами, молодь кінця вісімдесятих і початку дев’яностих зробила його частиною своєї субкультури.

Мир за спиной: модная эволюция рюкзака - Стиль жизни - Фото: Instagram.com/forever21

У минулому він і залишився, але модельєри згадали про зручну сумку кілька сезонів тому. Рюкзаки були представлені в багатьох подіумних колекціях. Louis Vuitton запропонували носити їх зі строгими пальто і шкіряними брюками, Anya Hindmarch — c теплим светром, Fendi — зі спідницею і полушубком, а в Moschino навіть зуміли пристосувати їх до маленького чорного плаття в дусі Коко Шанель. Армія дизайнерів кинула всі свої сили на те, щоб реанімувати репутацію аксесуара на лямках і перетворити його в елегантну деталь гардероба. З допомогою принтів, нашивок та блискіток вони змусили дівчат закохатися в рюкзаки і почати носити їх з абсолютно будь-яким одягом.

Які тільки матеріали не йдуть в хід: денім, замша, вельвет і навіть крокодиляча шкіра. Так, модель круглої форми спокійного кольору відмінно впишеться в стиль casual, а геометричний принт розбавить однотонний одяг. Та й поміститься в нього набагато більше речей: косметичка, смартфон і навіть кросівки для походу на фітнес. Саме тому вони витісняють звичні сумки, правильно розподіляючи навантаження на спину, і звільняють руки.

Рюкзак давно став своєрідною формою вираження власного «я». За допомогою малюнків, звичайно. У цьому сезоні на них поміщають кричущі гасла, веселі смайлики, оптичні ілюзії і, звичайно, квіти, актуальні навесні.

Підводячи підсумок, зауважимо, що якщо у вас ще немає стильного міського рюкзачка, то зараз саме час їм обзавестися, адже сучасне життя на високих швидкостях виводить комфорт і функціональність на передній план. Додамо до них цікавий дизайн, висока якість і практичність — і отримаємо річ, яка прослужить вам багато років. А якщо судити з недавніх показах і образів дівчат — законодавці моди, то стає ясно, що цей тренд на них від нас нікуди не дінеться ще дуже довго.