Що робити, якщо керівництво змушує вас робити чужу роботу

Что делать, если руководство заставляет вас делать чужую работу

На роботі може статися все, що завгодно. Наприклад, коли начальник просить вас зробити чужу роботу і взяти на себе обов’язки, які не входять в список ваших завдань. Чи Законно це? Редакція Super.ua хоче вам розповісти про те, як варто відповідати в такому разі та що робити, коли вам хочуть «сісти на голову».

Що робити в такому випадку?

Для початку потрібно знайти відповідь на питання, чию роботу вам збираються доручити.

Что делать, если руководство заставляет вас делать чужую работу

Якщо начальник хоче, щоб ви виконали роботу людини, який захворів або який взяв відпустку.

Уточніть, чи будуть замінювати вас, коли ви підете у відпустку. У такому разі зробіть те, про що попросив бос. Якщо вас не будуть замінювати, запитайте, якою буде оплата за виконану вами роботу.

Начальник доручив вам справу, яким раніше ніхто не займався, або це частина його обов’язків.

Дізнайтеся, чи є завдання разовим, або мова йде про розширення ваших обов’язків. У першому випадку приступайте до справи, навіть якщо воно вам не по душі. Якщо спеціаліста на цю роботу шукають занадто довго, уточніть з приводу оплати. Якщо начальник просить вас зробити роботу, яка стане вашою новою обов’язком, запитайте на рахунок винагороди.

Что делать, если руководство заставляет вас делать чужую работу

Начальник доручив вам завдання вашого чи іншого підлеглого.

Ви працюєте в колективі, тому якщо хтось не встигає чи не справляється, часом доводиться виконувати їх роботу. Мова йде про нижчестоящих співробітників. Але якщо вам доручили якісь завдання без жодної причини, запитайте, чому вас про це попросили. Це може бути частиною політики компанії: в цьому випадку ви чи погоджуєтесь з нею, чи шукаєте інше місце роботи.

Визначившись з метою, яку перед собою ставив начальник, ви краще зрозумієте, що вам це зробити дійсно потрібно. Наприклад, мова йде про нову проектної роботи, про розширення обов’язків, або вас готують до підвищення. Трапляється і так, що працівники втрачають продуктивність, тому їх хочуть перевірити в інших областях. Не варто гадати, краще буде відразу дізнатися, чому вас попросили зробити чужу роботу.

Якщо завдання вам неприємна?

Якщо доручену вам не принесе вам користі і вигоди, ви не захочете його виконувати. Але якщо ви відмовитеся, можуть бути неприємні наслідки. З іншого боку, у начальства може увійти у звичку доручати вам чужі справи. Дізнайтеся відразу, чому саме вас попросили зробити цю роботу. А після виконання роботи поясніть босові, що ви перевантажені і що вам би не хотілося, щоб це повторилося. Попросіть його розставити пріоритети у вашій роботі, щоб він зрозумів, що у вас є більш важливі завдання.

Что делать, если руководство заставляет вас делать чужую работу

Чи Можете ви заперечити пропозицію і настояти на своєму?

Ваші обов’язки і функції вказані в трудовому договорі та посадової інструкції (якщо така є у начальника). Якщо ви не хочете переробляти і робити те, що повинні робити інші, у вас є законне право оскаржувати цей момент. За законом начальник не має права погрожувати вам звільненням. Надішліть рекомендований лист з повідомленням начальникові про те, що ви відмовляєтеся від додаткової роботи. У разі, якщо ви готові взяти на себе нові обов’язки, ви можете скласти з начальником новий договір як доповнення до трудового, в якому буде вказано, скільки ви отримаєте за виконання роботи.

Захиститися можна саме за допомогою трудового договору, в якому зазначено ваші обов’язки, оплата і терміни. Але на практиці не всі роботодавці його оформляють. При прийомі на роботу фахівці рекомендують читати всі документи, які ви підписуєте, щоб одного разу не потрапити в халепу. Тут два шляхи вирішення, якщо договору немає: домовитися про те, що вам заплатять за додаткову роботу, або звільнятися.

Читайте також Небанальні способи спонукати боса підтримати вашу ідею