Подвійний діабет: що це таке і як його розпізнати?

За останні 30 років кількість людей з діабетом збільшилася. За деякими оцінками, це одна з найсерйозніших медичних проблем в світі. Багато людей чули про діабет 1 типу, діабеті 2 типу та про гестаційний діабет. Однак існує інший, менш відомий тип подвійного діабету.

Інші назви цього захворювання – діабет 1,5 типу, змішаний, гібридний діабет. До цієї категорії також входять діабет типу LADA і його підлітковий аналог LADY.

Що таке подвійний діабет?

Подвійний діабет – це відносно новий тип захворювання в класифікації діабету. Вперше про це заговорили в 1991 році, коли було відзначено, що деякі пацієнти з діабетом 1 і 2 типу мали однакові риси обох типів.

Отже, у пацієнтів з діабетом 1 типу, у яких є аутоімунітет і наявність антитіл до бета-клітин підшлункової залози, також було виявлено наявність інсулінорезистентності, ожиріння, надмірної ваги, дисліпідемії або гіпертонії, тобто симптомів, типових для діабету 2 типу, які виникають у пацієнтів з діабетом типу 1, але з сімейним анамнезом діабету типу 2. Такі пацієнти рідко досягають глікемічного контролю навіть при застосуванні високих доз інсуліну.

У випадку пацієнтів з діабетом 2 типу, крім симптомів, типових для діабету 2 типу, тобто резистентності до інсуліну, ожиріння, надмірної ваги або артеріальної гіпертензії, також виявляються антитіла проти бета-клітин підшлункової залози і аутоімунитет.

В обох випадках ми маємо справу з подвійним діабетом (або діабет 1,5).

Як діагностується подвійний діабет?

Пацієнтам найчастіше ставиться діагноз цукровий діабет 1 або 2 типу, тільки через якийсь час цей первинний тип діабету може перейти в проміжний тип, тобто подвійний діабет.

Зазвичай цей тип діагностується, коли у пацієнта з’являються нові симптоми, і тоді необхідно підтвердити діагноз. Наприклад, у людини з цукровим діабетом 1 типу може збільшуватися потреба в інсуліні, також збільшується маса тіла, з’являється дисліпідемія або гіпертонія. З іншого боку, у людини, що страждає на діабет 2 типу, раптова втрата ваги, кетоацидоз, поліурія або полідипсія (підвищена спрага) можуть вказувати на раптову зміну типу діабету.

Подвійний діабет – які його причини?

Багато лікарів вважають, що було б занадто просто припускати, що подвійний діабет є результатом випадкового збігу двох різних станів. На жаль, на це впливає наш спосіб життя.

Щоб зрозуміти це, нам потрібно згадати генезис діабету 1 типу. Це захворювання розвивається в результаті збою в роботі імунної системи, коли вона починає атакувати, наприклад, клітини, що виробляють інсулін. Є багато гіпотез, чому це так. Зокрема і перенесені вірусні інфекції, генетична схильність.

Причини діабету 2 типу різні. Тут на розвиток цього захворювання великий вплив робить неправильне харчування, недостатня фізична активність, що в свою чергу призводить до надмірної ваги або ожиріння. Безпосередньою причиною цього типу діабету є інсулінорезистентність. Організм виробляє якомога більше інсуліну, щоб підтримувати рівень цукру на відповідному рівні. Однак, коли цей стан триває надто довго, підшлункова залоза не може виробляти достатньо інсуліну. Потім рівень цукру починає рости і це прямий шлях до діабету 2 типу.

Нестача фізичної активності при обох типах діабету, неправильне харчування роблять пацієнтів товстими. Набираючи вагу, знижується чутливість тканин до інсуліну, що вводиться ззовні, і це призводить до постійного збільшення доз цього препарату. Слід пам’ятати, що інсулін є анаболічним гормоном, тому його надлишок може викликати ще більше збільшення ваги. В результаті підвищується потреба в інсуліні. Знову і знову.

Подвійний діабет – як йому запобігти?

Турбота про правильний рівень цукру в крові є основою, але не менш важливо подбати про відповідну, збалансовану і адаптовану до потреб пацієнта дієту, а також про регулярні, але помірні фізичні навантаження. Крім того, пацієнту слід стежити за масою тіла, регулярно вимірювати артеріальний тиск і перевіряти рівень ліпідного обміну.

Позначки:

Читайте також

Травма меніска – симптоми, лікування, відновлення

Меніск - це два хряща в коліні, які пом'якшують роботу суглоба. Вони нагадують пористу губку, наповнену рідиною. Коли ми ходимо, він несе вагу в 2-5 разів більше ваги нашого тіла. Під час занять спортом меніски несуть...

15 хвороб, що передаються статевим шляхом

Захворювання, що передаються статевим шляхом, також відомі як венеричні захворювання, можуть бути викликані бактеріями, вірусами, грибами або паразитами. Зараження може відбутися не тільки під час традиційного статевого...

Інфекційний (контагіозний) молюск у дітей і дорослих – причини, симптоми і лікування

Контагіозний молюск - вірусне захворювання шкіри, що вражає не тільки дітей, а й дорослих. У самому молодому віці молюском можна заразитися так само, як віспою. У свою чергу, у дорослих зараження зазвичай...

9 найгірших звичок, які руйнують наш мозок

Правильно функціонуючий мозок - запорука міцного здоров'я і благополуччя. Однак, чи буде наш мозок працювати ефективно, залежить в основному від нас. Від нашої дієти, звичок і навіть навколишнього середовища, в якому ми...

Продукти, які шкодять ниркам

Здавалося б, нирки, які очищають кров від токсинів і шкідливих продуктів обміну 24 години на добу, володіють стійкістю і мало що може їм нашкодити. Однак це неправда: деякі продукти, особливо їжа, можуть зашкодити...