Папороть (нефролепис) – оздоровчі властивості та лікарське використання папороті

Папороть є прикрасою багатьох підвіконь, але також джерелом дивних забобонів. Однак мало хто знає, що ця рослина має ряд оздоровчих властивостей, які слід застосовувати переважно в холодну пору року. Тому, якщо у вас ще немає папороті вдома, варто це виправити. Прочитайте чому.

Папороть – загальна назва рослин папороті, що належать до класу папороті. За даними Вікіпедії, в даний час у всьому світі відомо близько 10 000 видів папоротей. До цієї групи належать як деревні, так і горшкові рослини.

В Україні найпопулярнішими є папороті з родини Nephrolepidaceae, яких називають нефролепіс (nephrolepis).

Один з приблизно 30 представників цього роду найчастіше відвідує наші підвіконня: нефролепис гордий. Шанувальники листя цієї папороті звисають вниз і мають довжину навіть 100-150 см. Ще одна папороть дуже популярна в нашій країні – Nephrolepis cordifolia, яка має жорсткі, підняті листя.

Папороть: цілющі властивості

Із листя папороті – на відміну від листя інших рослин із цілющими властивостями – не готують ніяких настоїв та мазей. Незважаючи на це, вона вважається однією з найцінніших рослин, яку можна вирощувати на домашньому підвіконні. Чому?

Листя папороті є цінним повітряним фільтром – вони очищають їх від деяких дуже шкідливих частинок, наприклад, формальдегіду, що міститься в деяких фарбах для стін, килимах та обладнанні.

Але щоб це сталося, важливо те, де стоїть папороть. Тому варто розмістити його на підвіконні на кухні або в приміщеннях, де підлоги килимові або килим зі штучних волокон, а стіни обклеєні шпалерами або пофарбовані фарбою сумнівної якості.

Папороть також повинна стояти в кімнаті з телевізором або комп’ютером, а також там, де хтось палить сигарети, оскільки вона іонізує повітря, збагачуючи його негативними іонами – на думку деяких – цінними для здоров’я.

Їх дефіцит в іонізованому повітрі може спричинити занепокоєння та нездужання, знизити здатність до концентрації та погіршити пам’ять, а також спричинити часті інфекції.

Великі листя папороті також зволожують повітря, вони також виробляють багато кисню, значно покращуючи домашній мікроклімат. Тому восени та взимку вони повинні стояти у спальні, де повітря висушується радіаторами, особливо якщо ви прокидаєтесь вранці із сухим горлом.

Папороть в будинку: забобони

Папороть є однією з найдавніших рослин – підраховано, що в доісторичні часи налічувалося до мільйона її видів (про що, серед іншого, свідчать викопні знахідки). Крім того, вона поширена у всьому світі і є довгожителем, і вона охоче росте в темних і вологих місцях, бажано подалі від людей.

Тож не дивно, що в традиційних народних віруваннях папороть відігравала важливу роль. Протягом століть її сприймали як рослину на межі світів: людського та надприродного.

Папороть – одна з квітів, які не цвітуть. Але все-таки одним з найпопулярніших міфів є квітка папороті, яка повинна була цвісти раз на рік під час літнього сонцестояння – у суботу ввечері – і хто її зірве, призначений на велике багатство.

Папороті також допомагали виганяти злих духів – потрібно було лише встромити її гілки в стіни будинку, над дверима, у солом’яний дах і, якщо на подвір’ї були тварини, також у двері в сарай.

Також папороть вважалася квіткою, яка допомогла отримати потомство – або принаймні знайти другу половинку. Але для цього вам довелося б зіткнутися з деякими незручностями: зірвати її опівночі, будучи повністю оголеним, потім вимовити відповідну магічну формулу, мовчки повернутися додому, висушити рослину, подрібнити в порошок і пити настій, виготовлений з неї щодня.

Роками також вважалося, що папороть прискорює одужання – і якщо хтось вдома хворий, то папороть засихає, віддаючи свої життєві сили пацієнту, який таким чином швидше одужує. 

Є також ті, хто вважає, що папороть перестає рости і починає в’янути на очах, стоячи на підвіконнях будинків з негодою та шкідливими для здоров’я водотоками.

Однак ці забобони мають логічне виправдання: папороті потрібні певні умови для зростання: вони не повинні стояти там, де сонце досягає більшої частини дня і має прямий доступ до їх листя, тому найкраще розміщувати їх у місцях, де світло розсіяне, бажано на північній або східній стороні.

Позначки:

Читайте також

Потогінні чаї при лихоманці та застуді: ці настої піднімуть вас на ноги

Потогінні чаї (настої) рекомендуються для лікування симптомів, пов'язаних із застудою, грипом, а також при гострому або хронічному фарингіті або пневмонії. Потогінні чаї зігрівають тіло зсередини, стимулюють потові...

Масло насіння моркви – застосування. Для волосся та шкіри

Масло насіння моркви багате бета-каротином. Як використовувати морквяне масло? Чим це може нам допомогти? Чи є протипоказання до вживання морквяного масла?Масло насіння моркви  використовується в основному в...