Нерегулярний сон: шкідливо спати по вихідним

Всі ми знаємо, що ніч впливає на наш емоційний і фізичний стан. Якість сну багато в чому визначає, чи будемо ми ефективними, креативними, блискучими і свіжими протягом дня. Ми помиляємося, якщо думаємо, що можемо засидітися допізна протягом тижня і відіспатися на вихідних. Вчені дізналися, що відбувається з нашим тілом, коли ми спимо по вихідним після робочого тижня.

Сон і здоров’я

Дослідження, опубліковане в журналі BMC Public Health, показало, що занадто багато або занадто мало сну може призвести до різних захворювань, таких як високий кров’яний тиск або високий рівень холестерину.

Група дослідників Медичного коледжу Сеульського національного університету проаналізувала дані про здоров’я 133 608 корейських чоловіків і жінок у віці від 40 до 69 років. Ця інформація була спочатку зібрана в рамках дослідження HEXA (The Health Examinees), яке тривало 9 років з 2004 року. Дослідники розділили учасників на чотири групи:

 • менше шести годин сну,
 • від шести до восьми годин сну,
 • вісім-десять годин сну,
 • більше 10 годин сну.

Результати дослідження показали, що чоловіки, які спали менше шести годин на добу, частіше боролися з так званими метаболічним синдромом. Це група захворювань і симптомів, що виникають, серед іншого, від нездорового способу життя.

Метаболічний синдром включає, наприклад, підвищений рівень цукру в крові, високий рівень холестерину, високий кров’яний тиск і надлишок жиру в області талії.

Так що може здатися, що спати більше 10 годин нам піде на користь. На жаль ні. Як чоловіки, так і жінки в четвертій групі були більш схильні до розвитку метаболічного синдрому. З іншого боку, жінки частіше боролися із зайвим жиром в області талії.

Автори аналізу підкреслили, що їх дослідження носить чисто наглядовий характер, і тому не можна зробити чітких висновків про причини і наслідки засипання в вихідні дні. Проте головний висновок дослідження такий. Час, коли ми лягаємо спати і прокидаємося, дуже важливий. Чим менше ви спите, тим гірше ваше здоров’я.

Принципи здорового сну

Ось що ми можемо зробити, щоб скорегувати свій щоденний режим сну.

Здоровий сон: матрац

На м’якій постелі спати – шкідливо. Добре, якщо вона буде зроблена за формою тіла. Також варто подбати про чистоту матраца і чохла. Все в спальні необхідно часто мити, прибирати і провітрювати.

Здоровий сон: ритуали

Створення власного ритуалу перед сном може значно поліпшити ваш сон. Хороші ритуали перед сном включають: розслаблюючу ванну, прогулянку, заспокійливу музику, відключення звуку в телефоні, вимкнення телевізора і ноутбука.

Здоровий сон: рослини в спальні

Добре мати рослини в спальні, головним чином тому, що вони поглинають вуглекислий газ і виробляють кисень. Однак не всі з них підходять для спальні. Групи рослин, які варто мати у своїй спальні, включають: алое вера, різдвяний кактус, великодній кактус і орхідею.

Здоровий сон: температура в спальні

Коли в спальні занадто тепло, ми потіємо і прокидаємося втомленими і слабкими. Оптимальна температура становить близько 20-21 ° C, хоча є люди, яким потрібно всього 18 ° C.

Здоровий сон: вправи

Ви повинні бути втомленими, щоб добре виспатися. Кращий спосіб здорового сну – це ранні вправи. Експерти не рекомендують займатися пізно, щоб не надмірно стимулювати своє тіло перед сном.

Здоровий сон: кількість годин

Національний фонд сну, команда лікарів, вчених і дослідників проаналізувала більше 300 досліджень сну. На підставі цього була визначена відповідна тривалість сну для людей в різних вікових групах:

 • Новонароджені (0-3 місяці): 14-17 годин на добу.
 • Немовлята (4-11 місяців): 12-15 годин на день.
 • Маленькі діти (1-2 роки): 11-14 годин на день.
 • Діти дошкільного віку: (3-5 років) 10-13 годин в день.
 • Школярі (6-13 років): 9-11 годин в день.
 • Підлітки (14-17 років): 8-10 годин в день.
 • Молоді люди (18-25): 7-9 годин в день.
 • Дорослі (26-64): 7-9 годин в день.
 • Люди похилого віку (65+) 7-8 годин в день.

Позначки:

Читайте також

Ви прокидаєтесь вночі? Що робити, щоб швидко заснути?

Іноді ви прокидаєтеся серед ночі і не можете знову заснути? Ознайомтеся з цими порадами - можливо вони допоможуть вам заснути.Сон надзвичайно важливий для нас - він дозволяє нам відновитися, відпочити, і завдяки...