Мошонка – будова, функції, захворювання

Мошонка (scrotum) – це єдиний репродуктивний орган, в якому розташовані чоловічі яєчка і інші органи. Всупереч зовнішньому вигляду, функція мошонки дуже важлива – саме завдяки мошонці можна підтримувати таку температуру чоловічих гонад, при якій виробництво чоловічих репродуктивних клітин може протікати належним чином. Як влаштована мошонка і які захворювання можуть на неї вплинути?

Мошонка – це орган, що зустрічається у чоловіків, еквівалент якого у жінок – великі статеві губи. Він утворюється вже в ембріональному періоді в результаті сполучення правого та лівого статевих стовбурів, а тестостерон відповідає за його розвиток у внутрішньоутробному періоді.

Здавалося б, мошонка – це всього лише мішок, в якому розташовані яєчка – на практиці ця структура відіграє важливу роль, тому що завдяки їй чоловіки можуть відтворюватися, а структура мошонки досить складна.

Зміст

 1. Мошонка: будова
 2. Мошонка: вміст
 3. Мошонка: кровопостачання і іннервація.
 4. Мошонка: функції
 5. Мошонка: хвороби і їх симптоми

Мошонка: будова

Мошонка – це пухкий мішок, який розширює черевну стінку. Він розташований між статевим членом і анусом. З іншого боку, сама стінка мошонки має досить складну будову – вона складається з трьох шарів:

 • зовнішня оболонка,
 • міофасціальний захист,
 • внутрішня оболонка.

Зовнішня оболонка мошонки включає в себе такі елементи, як шкіра, скорочувальна мембрана і зовнішня насіннєва фасція. Перший – це розширення шкіри черевної стінки. Однак, як правило, він трохи темніше шкіри інших частин тіла. Його структура різна – іноді зморшкувата, іноді гладка.

Усередині шкіри мошонки добре видно сальні залози, крім них там же розташовані потові залози і волосся.

Скорочувальна мембрана мошонки еквівалентна підшкірному шару. Він оточує всю мошонку, включно саме завдяки їй мошонка може виконувати свою функцію.

Останнім елементом зовнішньої частини мошонки є зовнішня насіннєва фасція, яка відповідає підшкірній фасції і включає придаток яєчка і яєчко.

Усередині міофасціального шару також є три структури – це:

 • фасція, що піднімає яєчко,
 • піднімає м’яз яєчка
 • і внутрішня насіннєва фасція.

Фасція, яка піднімає яєчка – як випливає з назви – покриває той же м’яз і є еквівалентом поверхневої фасції черевної порожнини.

М’яз, що піднімає яєчко, бере участь у виникненні рефлексу піднімає м’язи яєчка і складається з поперечно-смугастої м’язи. Він відповідає поперечним м’язам живота і внутрішній косій частині живота.

З іншого боку, внутрішня насіннєва фасція являє собою структуру, яка відповідає поперечній фасції і оточує ядро, придаток яєчка і насіннєвий канатик.

Остання оболонка мошонки – внутрішня оболонка – також відома як серозна оболонка. Вона створюється парієтальною очеревиною і прикріплюється до сім’яного канатика зверху, а також оточує яєчко і придаток яєчка.

Вона має дві бляшки – вісцеральну і парієтальну – які зливаються, утворюючи брижу. Тут проходять кровоносні судини і нервові волокна.

Мошонка: вміст

Усередині мошонки, як відомо, розташовані яєчка. Однак це не єдині органи, присутні в цій структурі. Крім них, в мошонку входять:

 • насіннєвий канатик (він включає сім’явивіднупротоку, артеріальні і венозні судини і нервові волокна),
 • епідідіміди (вони розташовані у верхній частині насінників, і їх основна функція полягає в зберіганні чоловічих репродуктивних клітин, які продукуються в сім’яниках – саме в придатках яєчка вони дозрівають).

Мошонка: кровопостачання і іннервація.

Артеріальна кров досягає структур мошонки через кілька артерій – це сім’явивіднапротоку, ядерна артерія і артерія, що піднімає яєчко. Крім того, мошонка забезпечена гілками, що відходять від вульварнх артерій (зовнішньої і внутрішньої).

Венозна кров відводиться з мошонки через внутрішні вульви і підшкірні вени. Лімфа з області мошонки, в свою чергу, направляється в пахові лімфатичні вузли.

Мошонка не тільки рясно васкулярізована, але і інервується. Органи, розташовані в мошонці, також досягаються вегетативними волокнами, що відходять від нижнього під’язикового сплетення.

Мошонка: функції

Те, що насінники розташовані за межами черевної порожнини, має дуже чітке обгрунтування. Що ж, для правильного процесу виробництва чоловічої сперми необхідна температура приблизно на 2,5-4 градуси Цельсія нижче, ніж температура всередині тіла.

Будова мошонки дозволяє точно регулювати температуру внутрішніх органів залежно від навколишніх умов. Коли на вулиці холодно, скорочувальна мембрана скорочується, наближаючи мошонку до черевної стінки і зменшуючи втрату тепла від неї.

Однак, коли навколишнє середовище дуже тепле, скорочувальна мембрана розслабляється, що призводить до збільшення поверхні мошонки. Це сприяє передачі тепла від неї в навколишнє середовище і запобігає перегріванню яєчок в мошонці.

Цікаво, що вчені підкреслюють, що описані вище відношення можуть бути не єдиними аспектами, пов’язаними з тим, чому насінники у людей і деяких тварин розташовані за межами черевної порожнини, в мошонці.

Одна з теорій полягає в тому, що наявність яєчок і придатків яєчка в мошонці не дозволяє їм піддаватися тиску з боку живота. Деякі вчені стверджують, що якби насінники піддалися їх впливу, могло статися неконтрольоване вивільнення репродуктивних клітин.

Мошонка: хвороби і їх симптоми

В принципі, як і будь-який інший орган тіла, мошонка і її органи можуть піддаватися безлічі патологічних процесів.

Захворювання мошонки можуть бути як вродженими, так і набутими. До найбільш поширених з них можна віднести такі, як:

 • крипторхизм,
 • пахова грижа,
 • гідроцеле яєчка,
 • варикозне розширення вен сім’яного канатика,
 • рак яєчок,
 • перекручування яєчка,
 • епідидиміт,
 • запалення яєчок.

Хоча існує відносно багато можливих захворювань мошонки, більшість з них призводить до виникнення подібних захворювань.

Виникає в їхньому випадку синдром симптомів, які часто називають гострим синдромом мошонки, а його симптоми включають такі проблеми, як:

 • сильний біль в яєчку,
 • набряк мошонки (іноді навіть сильний),
 • почервоніння мошонки.

Симптоми гострого мошоночних синдрому зазвичай розвиваються раптово і можуть бути навіть важкими. Однак це не єдині недуги. Серед проблем, на які слід звернути увагу і які є показанням до консультації з урологом, ми також можемо згадати наявність пальпованих вузликів в яєчках, поява болю в паховій області під час фізичної активності або наявність крові в спермі.

Читайте також

Мікоз статевого члена: причини, симптоми і лікування мікозу статевого члена

Нелікований мікоз статевого члена може призвести до безпліддя через зниження життєздатності сперматозоїдів і збільшення передміхурової залози, не соромтеся звертатися до лікаря. Мікоз статевого члена вимагає...

Лікарська настоянка з бузини

При застуді допоможе настоянка бузини - вона має потогінні властивості, володіє жарознижувальними і відхаркувальними властивостями. Вона також знімає біль і очищає кров. Дізнайтеся, як приготувати настоянку з плодів...

Як правильно носити контактні лінзи

Контактні лінзи - зручна альтернатива окулярам. Як тільки ваші очі звикнуть до них, ви майже забуваєте, що вони у вас є. Лінзи значно покращують комфорт життя - заняття, які раніше були незручними, перетворюються в...

Трихолог: волосся потрібно мити більше одного разу

Джоанна Скшипчак, косметолог-трихолог, пояснює, чому одноразового миття голови недостатньо.Джоанна Скшипчак веде профіль Ekspert Kosmetyczny в Instagram, і саме тут вона зосередила увагу на частоті миття волосся в...

Властивості та вплив інфрачервоної сауни на організм

Інфрачервона сауна (ІЧ-сауна) являє собою спеціальне приміщення або кабіну, в яких встановлені інфрачервоні випромінювачі. Кабіни зазвичай виготовляються з натурального дерева. При нагріванні цей матеріал починає...