Кріотерапія – питне лікування курортними водами

Питне лікування (кренотерапія) курортними водами – один з найстаріших методів санаторно-курортного лікування. Питна лікувальна вода – невід’ємний елемент відпочинку на багатьох курортах. Прогулянка по спа-центру з посудиною, з якої ви п’єте воду, сприяє розслабленню, встановленню соціальних контактів і, перш за все, здоров’ю.

Питне лікування (кренотерапія) курортними водами  – одна з найстаріших форм санаторно-курортного лікування, що полягає у вживанні відповідно до рекомендацій лікаря лікувальних мінеральних вод певної температури, протягом певного часу і в певних кількостях. Лікувальні води курорту можна назвати мінеральними, якщо вони містять більше  1 г  мінералів на літр води.

Хоча  питна лікувальна вода  використовувалася протягом кількох поколінь, віра в ефективність цього методу, як і раніше заснована на суб’єктивних відчуттях пацієнта, а не на наукових дослідженнях.

Зміст

 1. Питне лікування (кренотерапія) – показання і застосування
 2. Питне лікування (кренотерапія) – що це?

В даний час в питних курсах використовується вода з різним хімічним складом:

 • хлоридно-натрієва
 • бікарбонатна
 • лужна
 • сірководнева

Саме вміст у воді додаткових хімічних сполук робить істотний вплив на ефект від терапії. Процедуру можна змінити, змішавши кілька водних джерел. Крім вмісту хімічних компонентів, увага також приділяється концентрації мінералів, яка зазвичай не перевищує  1,5 відсотка.

Питне лікування (кренотерапія) – показання і застосування

 • захворювання травної системи, в т.ч. виразки або гастрит, рефлюкс, запор, синдром подразненого кишечника;
 • серцево-судинні захворювання, в т.ч. артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця при стабільній стенокардії, синдром Рейно;
 • респіраторні захворювання, в т.ч. рецидивний бронхіт;
 • захворювання нервової системи, в тому числі мігрені головні болі, реактивні неврози;
 • захворювання сечовивідних шляхів, в т.ч. сечокам’яна хвороба, ниркова колька, інфекції сечовивідних шляхів;
 • порушення обміну речовин, в т.ч. ожиріння, діабет, порушення щитовидної залози

Питне лікування (кренотерапія) – що це?

Питна вода наливається в спеціальні стаканчики, або одноразові стаканчики з трубочкою.

Ці води приймаються в певних кількостях і за один раз відповідно до вказівок лікаря. Курортну воду зазвичай п’ють 3 рази на день по 200 мл, перед їжею. У деяких випадках (наприклад, при лікуванні каменів в нирках) можна використовувати частіше і в більших кількостях.

Також важливі швидкість пиття води і її температура. Було показано, що вода, температура якої нижча за температуру тіла, при швидкому вживанні стимулює дефекацію. Повільне вживання або нагрівання до температури тіла знижує цей ефект. У свою чергу вода з температурою вище 36,6 стимулює секреторні функції печінки і підшлункової залози.

Питне лікування можна застосовувати не тільки в санаторії, а й – за рекомендацією лікаря – в домашніх умовах. Для цього використовується лікувальна вода в пляшках, яку можна придбати в аптеках або магазинах.

Кренотерапія може бути основою терапії або її доповненням (наприклад, може використовуватися разом з лікувальними ваннами)

Позначки:

Читайте також

Чим старше ми стаємо, тим більше нам потрібно пити води

Вчені рекомендують літнім людям пити воду, навіть якщо вони не відчувають спраги, і обмежити вживання газованих напоїв та кави. Чому?Згідно з останнім дослідженням, опублікованим в The Journal of Physiology, нам...