Кон’юнктивіт: бактеріальний, вірусний, алергічний. Які симптоми кон’юнктивіту?

Кон’юнктивіт – поширене захворювання. Зустрічається як у дітей, так і у дорослих будь-якого віку. Існує безліч причин кон’юнктивіту, але найбільш поширеними є бактерії, алергени і віруси. Пацієнти з кон’юнктивітом зазвичай скаржаться на печіння або свербіж і червоні очі, а також на наявність неприємних, рідких або гнійних виділень. Кон’юнктивіт може супроводжувати і інші поширені захворювання. Дізнайтеся, як розпізнати симптоми кон’юнктивіту і полегшити симптоми цього захворювання очей.

Кон’юнктивіт зазвичай виникає хоча б один раз в житті. Захворюванням легко «заразитися», оскільки кон’юнктива надзвичайно чутлива до забруднень і дратівливим факторам. Найбільш часті причини кон’юнктивіту включають алергічні зміни (навіть алергію на пилок), синдром сухого ока, бактеріальні та вірусні інфекції. Захворювання проявляється сверблячкою або печінням очей, їх почервонінням, а іноді і появою липких гнійних виділень з очей. Кон’юнктивіт завжди вимагає консультації лікаря, який після проведення основних діагностичних досліджень визначить метод лікування.

Щоб зрозуміти, що таке кон’юнктивіт, необхідно уточнити, яку роль відіграє сама кон’юнктива. Це захисний орган очей, прозора плівка, що покриває внутрішню частину повік і передню поверхню очного яблука. Кон’юнктива закінчується на кордоні з прозорою рогівкою. Хоча кон’юнктива виконує захисну функцію, вона надзвичайно чутлива до різкого світла, забруднень і тертю очей руками. Ці фактори можуть привести до його запалення, яке проявляється болем, свербінням і почервонінням ока.

Які бувають типи кон’юнктивіту?

Кон’юнктивіт може виникнути з різних причин. Він часто супроводжує людей, які страждають алергією, в сезон пилку, після частого контакту з тваринами або іншими алергенами. Це одне з захворювань, що супроводжують бактеріальні та вірусні інфекції, зустрічається при синдромі сухого ока, а також може бути результатом інфекції, викликаної багаторазовим тертям очей брудною рукою. Залежно від причини кон’юнктивіт проявляється характерними симптомами. Які бувають типи кон’юнктивіту?

АЛЕРГІЧНІ КОМБІНАЦІЇ

Захворювання очей викликається алергенами, до яких чутлива імунна система. Алергічний кон’юнктивіт може виникати цілий рік, хоча ризик для людей, які страждають алергією, виключно високий навесні і влітку. Симптомами алергічного кон’юнктивіту є, перш за все, сильне свербіння в очах, серозні виділення з очей і закладеність носа. Запалення може супроводжувати алергічний риніт, алергічні ураження шкіри або бронхіальну астму.

СИНДРОМ СУХОГО ОКА

В цьому випадку кон’юнктивіт викликаний порушенням слізної плівки. Він часто виникає у жінок в період менопаузи і часто пов’язаний з аутоімунними захворюваннями (артрит, колагеноз), дерматологічними (пемфигоид) і неврологічними (хвороба Паркінсона) захворюваннями. Воно може з’явитися після процедур лазерної корекції зору і під час прийому деяких ліків. Основними симптомами кон’юнктивіту «сухих очей» є печіння в очах, серозні виділення.

БАКТЕРІАЛЬНІ З’ЄДНАННЯ

Запалення зазвичай викликається стрептококами і стафілококами. Бактеріальний кон’юнктивіт зазвичай триває 5-7 днів. Симптоми бактеріального кон’юнктивіту – липкі рясні гнійні виділення і гіперемія очей.

КОМБІНАЦІЯ ХЛАМІДІЇ

Викликається бактеріями Chlamydia trachomatis (серотипи DK), може тривати до трьох тижнів із загостреннями і ремісіями хвороби. Він може супроводжувати пневмонію і вушну інфекцію, цервіцит або вагініт, симптоматичний або безсимптомний уретрит у чоловіків. Зараження хламідіозом найчастіше передається статевим шляхом, тому необхідно обстежити і лікувати обох партнерів одночасно. Симптоми хламідійної кон’юнктивіту включають: слизисто-гнійні виділення з очей, тривале запалення, горбистий кон’юнктивіт і гіперемію очей.

ВІРУСНА КОМБІНАЦІЯ

Захворювання зазвичай викликається аденовірусами або вірусом простого герпесу та оперізувального лишаю. Запалення може тривати до 2-3 тижнів і іноді супроводжується збільшенням привушних лімфатичних вузлів. Вірусний кон’юнктивіт може супроводжувати запалення верхніх дихальних шляхів, отит або фарингіт. Симптоми захворювання: серозний секрет і папульозна реакція в кон’юнктиві, почервоніння очей, субкон’юнктивальні крововиливи. Аденовіруси викликають інфільтрати у вигляді численних білих плям, а вірус герпесу може викликати інфільтрати дерев.

Як лікар ставить діагноз? Тип кон’юнктивіту діагностується по таких симптомах, як печіння і сухість в очах, характер виділень з очей, почервоніння, печіння або свербіж в очах. Лікар також проводить огляд очей і, в деяких випадках, вирішує провести бактеріологічне дослідження або посів.

Атопічний кон’юнктивіт вражає пацієнтів з атопічним дерматитом. Це небезпечна форма кон’юнктивіту і кератиту, що супроводжується змінами шкіри повік.

Які симптоми кон’юнктивіту?

Симптоми кон’юнктивіту залежать від типу захворювання. Алергічне запалення зазвичай характеризується сверблячкою в очах, опухлими повіками, сильним сльозотечею і червоними очима. Симптоми дуже часто носять сезонний характер, наприклад, в сезон цвітіння пилку.

Хворі бактеріальним кон’юнктивітом скаржаться, що при пробудженні їх повіки щільно злипаються, що є результатом гнійних виділень з ока. У пацієнтів також з’являються набряк і болючість повік і часто навіть збільшується привушні лімфатичні вузли, що може вказувати на небезпечну гонорею.

Особливою ознакою вірусного кон’юнктивіту, викликаного зараженням кон’юнктивою молюска, є наявність невеликих вузликів з вдавленням в центрі, розташованих переважно на повіках, рідше на кон’юнктиві.

Залежно від причини запалення пацієнти скаржаться на симптоми:

  • почервоніння очей;
  • розривання судин;
  • печіння або свербіж;
  • наявність різного роду виділень;
  • відчуття стороннього тіла під повіками.

Як лікувати кон’юнктивіт?

У більшості випадків кон’юнктивіт проходить спонтанно або після накладення прохолодних компресів і промивання ока. Також корисно використовувати безрецептурні очні краплі. Лікування потрібно, коли симптоми запалення погіршуються або хвороба триває занадто довго. Метод лікування залежить від причини запалення, при бактеріальному запаленні зазвичай використовуються краплі з антибіотиком або пероральний антибіотик. Хворі на алергію можуть використовувати протиалергічні очні краплі, які відпускаються без рецепта ліки, що блокують секрецію гістаміну.

Перед закапуванням очей необхідно ретельно вимити руки і акуратно видалити в оці виділення. Пацієнтам, які носять контактні лінзи, слід припинити їх використання до повного одужання.

Позначки:

Читайте також

Тест, який дозволяє перевірити, чи є у вас ризик сліпоти

Тест Амслера, який протягом декількох десятиліть вважався одним з найпростіших методів самообстеження, може допомогти вам дізнатися, чи правильно працюють ваші очі, навіть до того, як ви звернетеся до офтальмолога....

Як пандемія впливає на наш зір

Пандемія, віддалена робота, карантин, коронавірус - проблеми, які давно увійшли в наше життя. Ми боїмося за своє здоров'я і здоров'я наших близьких. Нас турбує фінансове становище і перспектива втратити роботу. Такий...