Інфекційний (контагіозний) молюск у дітей і дорослих – причини, симптоми і лікування

Контагіозний молюск – вірусне захворювання шкіри, що вражає не тільки дітей, а й дорослих. У самому молодому віці молюском можна заразитися так само, як віспою. У свою чергу, у дорослих зараження зазвичай відбувається при статевому контакті. Які причини і симптоми контагіозного молюска? Яке лікування?

Контагіозний молюск  –  вірусне захворювання шкіри,  яке найчастіше вражає дітей дошкільного та шкільного віку, сексуально активних людей і пацієнтів з ослабленим імунітетом. Це захворювання не викликає неприємних симптомів, таких як жар, свербіж або біль, але заразитися ним дуже легко. Ризик зараження підвищується, особливо у людей з ослабленою імунною системою.

Зміст

 1. Інфекційний молюск – причини і фактори ризику
 2. Контагіозний молюск – як можна заразитися?
 3. Інфекційний молюск – симптоми
 4. Інфекційний молюск – діагностика
 5. Контагіозний молюск – лікування
 6. Контагіозний молюск – профілактика

Інфекційний молюск – причини і фактори ризику

Причиною захворювання є  вірус контагіозного молюска  – MCV ( вірус контагіозного молюска  ) з групи вірусів віспи (  Poxvirus  ). Він атакує тільки клітини плоского епітелію, а значить, проникає тільки на рівні епідермісу і не поширюється глибше.

Люди з ослабленою імунною системою, такі як діабет, ВІЛ-інфіковані, особливо уразливі для інфекції (за оцінками, контагіозний молюск зустрічається у 20% носіїв). До ризику також схильні люди, які постійно отримують імунодепресанти і кортикостероїди, а також пацієнти з атопічним дерматитом.

До групи ризику серед здорових дорослих входять спортсмени, масажисти і люди, що працюють в басейнах.

Контагіозний молюск – як можна заразитися?

Інфекція, як і в разі віспи та інших інфекційних захворювань, може відбуватися при прямому контакті з інфікованою людиною, через краплі або через предмети загального користування (одяг, рушники або іграшки). Зараження часто відбувається при статевому контакті у сексуально активних людей.

Заражена людина може бути заразною до тих пір, поки змінюються шкірні покриви (до повного зникнення).

Інфекційний молюск – симптоми

Приблизно через 2-3 місяці після зараження з’являється висип. Він приймає форму грудок:

 • їх небагато (близько 30 штук);
 • частіше зустрічається у людей з ослабленим імунітетом;
 • вони поступово збільшуються: спочатку розміром з шпилькову головку, але потім виростають до 2-10 мм;
 • у них є характерне поглиблення посередині, зване «пупковим»;
 • вони можуть бути тілесного кольору, білими, восковими, перловими або сіро-білими;
 • можуть бути оточені бордюром (зустрічається в середньому у 10% хворих);
 • вони не викликають неприємних недуг (наприклад, свербіння і т. д.);
 • іноді при загоєнні залишаються невеликі шрами;

У дітей такі зміни найчастіше виявляються на обличчі, торсі і кінцівках. У дорослих вони зазвичай з’являються на внутрішній стороні стегон, геніталій і лобкової області, оскільки часто заражаються статевим шляхом.

Контагіозний молюск – чому не можна здирати?
Людям з контагіозним молюском, як і хворим віспою, не слід здирати висипи. Таким чином можуть поширюватися не тільки висипання, але і незначні травми всередині вузлика і подальше бактеріальне зараження.

Інфекційний молюск – діагностика

Лікар може діагностувати контагіозний молюск тільки за симптомами. Додатковим діагностичним критерієм є значна інфекційність. Додаткові тести зазвичай не потрібні. Підтвердженням діагнозу може служити аналіз мазка, що полягає в приготуванні мазка кашльового секрету.

Також важливо відрізняти молюск від інших захворювань, таких як вірусні бородавки, гострі кондиломи і м’які фіброми. Неправильний діагноз призводить до призначення неадекватної терапії, якою неможливо вилікувати.

Контагіозний молюск – лікування

Зміни зазвичай проходять спонтанно протягом декількох місяців, тому – теоретично – в лікуванні немає необхідності. Однак, оскільки інфекція легко передається іншим людям, зазвичай робляться спроби лікування. Існують різні терапевтичні варіанти.

Якщо вузлики великі і їх багато, фахівець може запропонувати хірургічне лікування. Якщо вузлики виглядають як маленькі, численні, дифузні утворення, можна використовувати безопераційне лікування.

Лікування:

 • кріотерапія
 • кюретаж
 • електрокоагуляція
 • хірургічне лікування
 • лазерна терапія (СО2-лазер)
 • механічне видалення піщанистих грудочок з подальшим застосуванням настоянки йоду

Є повідомлення про успішне використання фотодинамічного методу в лікуванні цього захворювання.

Безопераційне

Використовуються препарати, прописані лікарем. Вони володіють дратівливими властивостями, провокують запальні реакції і загоюють рани. Це такі препарати, як:

 • 5-10 відсотковий розчин гідроксиду калію
 • настойка йоду
 • 5% саліцилова кислота
 • 5% молочна кислота або нітрат срібла.

Ці препарати безпечні за умови, що вони використовуються у пацієнтів відповідного віку протягом відповідного часу. Наприклад, розчин гідроксиду калію можна використовувати з 2-х річного віку протягом 2 тижнів. Також важлива правильна доза препарату. Якщо використовувати занадто багато препарату, в місці нанесення може виникнути запалення. Потім терапію необхідно припинити.

У разі численних виразок або у пацієнтів з ослабленим імунітетом використовуються антигістамінні препарати, імуномодулятори та противірусні препарати. Лікування дисемінованих уражень може навіть вимагати госпіталізації.

Лікування інфекційних молюсків займає кілька тижнів, іноді кілька місяців і навіть кілька років. Це пов’язано з тим, що про лікування інших членів сім’ї часто забувають. Іншою проблемою є можливість перенесення висипань у пацієнта з однієї ділянки шкіри на іншу через, наприклад, подряпин або інших подразників.

Контагіозний молюск – профілактика

Вакцини від молюсків немає, тому необхідно дотримуватися елементарних заходів гігієни, щоб запобігти подальшому поширенню хвороби. Перш за все, хворий не повинен ділитися своїми речами з домочадцями і іншими людьми.

Позначки:

Читайте також

Природна профілактика інсульту можлива навіть в середньому віці

Жінки частіше страждають від інсульту, викликаного кровотечею або ішемією. Також вони не частіше відновлюють фізичну форму після інсульту, а також вмирають від неврологічних ускладнень. Ось чому так важлива профілактика...

Застуда може запобігти грипу! А як на рахунок коронавірусу?

Риновірус, вірус, який найчастіше відповідає за застуду, може перешкодити вірусу грипу заразити дихальні шляхи! Це пов’язано з тим, що вірус застуди запускає імунну систему. Продовжуються дослідження, щоб...

Пневмонія може призвести до смерті

Пневмококова пневмонія - це інфекційне і дуже серйозне бактеріальне захворювання легенів, яким можна заразитися де завгодно і коли завгодно. У важких випадках це може закінчитися госпіталізацією і навіть бути...

Грип та ГРВІ: ознаки, симптоми, профілактика

Грип - на що звернути увагу?Найбільш болісно протікає саме грип-А-. Щороку вірус грипу мутує, проте і всесвітня фармакологія не стоїть на місці, саме з цієї причини лікарі наполягають на щорічній вакцинації...

15 хвороб, що передаються статевим шляхом

Захворювання, що передаються статевим шляхом, також відомі як венеричні захворювання, можуть бути викликані бактеріями, вірусами, грибами або паразитами. Зараження може відбутися не тільки під час традиційного статевого...