Як вправи дійсно впливають на ваше майбутнє здоров’я

Как упражнения действительно влияют на ваше будущее здоровье

Всім давно відомо, що заняття спортом дуже корисні для здоров’я: вони допомагають скинути зайву вагу, уникнути появи багатьох хвороб і навіть підвищують настрій. Проте не багато хто знають, що фізична активність впливає на людський організм навіть на молекулярному рівні. В даний час вчені зайняті вивченням даного аспекту і намагаються навчитися поєднувати медикаменти зі спортом, щоб багаторазово збільшити їх ефективність. Таке відкриття було б особливо корисним для дітей.

«Всі ми знаємо про хорошому вплив вправ на наші тіла, але мало що розуміємо в молекулярних процесах, що відбуваються в клітинах нашого тіла під час фізичної активності», — говорить доктор Шломит Радом-Айзік, виконавчий директор Педіатричного дослідного центру в Ірвайні, штат Каліфорнія (США).

Как упражнения действительно влияют на ваше будущее здоровье

Новий проект, покликаний намалювати молекулярну карту впливу спорту на організм людини, обійдеться дослідникам в 170 млн доларів і за своїми масштабами буде нагадувати проект «Геном людини», під час якого вперше була визначена послідовність всіх генів у людському організмі, розповів директор Центру Ден Купер.

«Один з головних уроків проекту «Геном людини» полягає в тому, що одного знання послідовності генів недостатньо. Ми повинні більше знати про чинники, які впливають на те, як ті чи інші гени проявляють себе», — додав Купер.

  • Читайте також: 9 ознак повільного обміну речовин

Довгострокові наслідки

В тривалому експерименті візьмуть участь діти віком від 11 до 17 років. Вчені спробують з’ясувати, як активні заняття спортом вплинуть на їхнє здоров’я у період до і після статевого дозрівання. В цілому у амбітні плани дослідників входить збір даних від 3000 учасників віком від 11 до 75 років, з яких 360 саме дітьми. Всіх учасників розділять на дві групи, кожна з яких буде регулярно виконувати силові або аеробні вправи. Потім зразки тканин будуть направлені до лабораторії для детального аналізу. Приміром, вчені хочуть знайти наукові докази того, що спорт позитивно впливає на роботу імунної системи.

«Ми знаємо, що під час бігу одним з проявів відповіді організму на стрес є зміна роботи білих кров’яних тілець (лейкоцитів). Однак можуть бути і більш довгострокові ефекти, що впливають на те, як певні гени включаються для боротьби з інфекцією або контролю запального процесу», — стверджує доктор Купер.

Как упражнения действительно влияют на ваше будущее здоровье

Поточні дослідження

У Педіатричному дослідному центрі в Ірвайні учасники експерименту бігають на бігових доріжках і крутять педалі велотренажерів, в ході чого вчені забирають у них зразки крові, слини і навіть шматочки м’язової тканини для проведення геномних і епігенетичних аналізів.

В ході одного з поточних досліджень вчені намагаються з’ясувати, як фізичні вправи впливають на імунну систему дітей, хворих на астму, тоді як інше покликане виявити вплив танцювальних занять на розумовий і фізичний розвиток дітей з церебральним паралічем.

В цілому зараз у Центрі проходить близько 15 досліджень, спрямованих на виявлення впливу спорту на здоров’я дітей, які страждають від різних хронічних захворювань.

Вправи як рецепт від хвороби

Доктор Радом-Айзік сподівається, що результати масштабного дослідження дадуть його Центру право рекомендувати лікарям прописувати спеціальні комплекси вправ в якості лікування хвороб.

«Звичайно, здорові люди і ті, хто мають якусь хронічну хворобу чи інвалідність, по-різному відповідають на вправи. Наше завдання — виявити ідеальне співвідношення типу і інтенсивності фізичної активності при лікування того чи іншого захворювання», — додає лікар.

  • Читайте також: Який вік у наших органів і як це впливає на здоров’я