Фототерапія або лікування світлом різних захворювань

Що ж таке фототерапія?

Хтось може помилково вважати, що це такий метод дистанційного лікування або кодування, які зазвичай застосовують різні народні цілителі або знахарі.

Однак це не так. Фототерапія це лікування захворювань, з застосуванням світла або світлового випромінювання широкого спектра.

Часто це штучні джерела світла, лампи. Досить безпечна і ефективна терапевтична методика. Давайте дізнаємося чи дійсно фототерапія або лікування світлом різних захворювань реально допомагає, а якщо допомагає, то, як її можна застосовувати.

Почнемо з того що сонячне світло дає старт в організмі людини величезному числу біохімічних процесів. Тут мова йде не тільки про ультрафіолетові промені. Корисними є також весь видимий спектр.

Одним може допомогти синє світло, а іншим червоне або інфрачервоне випромінювання. Помітивши таку особливість видимого спектру, наукова медицина швидко взяла її собі на озброєння.

Яке обладнання застосовується при фототерапії?

Як і раніше сонце є основним джерелом світла. Лікування сонячним світлом називають геліотерапією.

Але, сучасна медицина в більшості випадків (в 99,5%) використовує не випромінювання сонця, а лампу, яка може генерувати практично весь спектр видимого світла.

Для лікування різних захворювань косметологи часто використовують як світла лазери, світловипромінюючі діоди, діхроічние лампи, флуоресцентні і галогенні лампи. Головною технічною особливістю ламп є велика ширина і яскравість спектру випромінювання.

Зазвичай яскравість буде варіюватися в межах 2500 до 10000 люкс. Тривалість сеансу фототерапії буде залежати від цього показника.

Наприклад, лампа, яка має яскравість 2500, призначена для щоденного застосування протягом 2 годин. З яскравістю 10000 люкс потрібен час скоротити до 30 хвилин. Такі лампи можна купити в спеціалізованих магазинах.

Вибираючи, слід дивитися на присутність ультрафіолетових променів, таймера, інфрачервоних фільтрів, повітряного вентилятора і термостата. Все це знадобиться в процесі використання.

Показання фототерапії. Коли можна використовувати фототерапію?

В осінньо-зимовий період такі процедури будуть корисні кожній людині. Справа в тому, що організм людини досить чутливо реагує на тривалість світлового дня.

Зазвичай зниження тривалості дня призводить до зниження вироблення серотоніну і збільшує синтез меланіну, що в сукупності призводить до сезонної депресії.

У косметології фототерапія застосовується досить давно, особливо в лікування вугрової хвороби. Цікаво, що хороший ефект від світлолікування при акне часто пов’язували з впливом ультрафіолету.

З часом з’ясували, що цілющими виявилися промені з видимої частини спектра довгої хвилі від 405 до 420 нанометрів. Вони активують в клітинах бактерій пігмент порфирин, який викликає вугрі.

Що призводить до підвищення вільного кисню в бактеріальної клітці, і вона гине. Важливо пам’ятати, що таке лікування протипоказано людині з порфірією.

Щоб підвищити ефективність світлолікування акне використовують стимуляцію вироблення порфирина за допомогою аминолевулиновой кислоти.

Чим корисна фототерапія новонародженим?

Світлове випромінювання застосовується для поліпшення процесу трансформації білірубіну (тобто його ізомеризації) це допоможе набагато ефективніше і швидше виведе з організму малюка цей пігмент.

Важливо пам’ятати, що сильно виражена гіпербілірубінемія запускає ядерну жовтяницю, тобто уражаються центри головного мозку. Також спостерігається ниркова недостатність.

Тому фототерапія буде таким терапевтичним заходом, про який не потрібно забувати.

Фототерапія в дерматології

Застосовується вона для лікування екземи та псоріазу. Механізми впливу світла при таких захворюваннях описати досить складно.

Так як медики до цих пір не знають справжньої причини захворювання. Тому сама процедура виглядає наступним чином: при псоріазі застосовують вплив ультрафіолетових променів А і Б, щоб ефект був краще застосовують лікування світлом з попередньою фотосенсибілізацією псоралена.

Відзначимо, що цей препарат не можна застосовувати при багатьох соматичних захворюваннях.

Застосовується фототерапія при невралгії, які довго не загоюються трофічних виразках і нейропатії. За відгуками можна, судити про її позитивному впливі.

Промені інфрачервоної та червоній області спектра можуть підвищити рівень окису азоту в судинних структурах. Що призводить до розширення артерій, поліпшується кровообіг.

Фототерапія використовується для лікування афективних розладів, які пов’язані із зменшенням світлового дня. Така процедура може бути доступна будь-якій людині.

Просто необхідно придбати потрібне обладнання. Слід відзначити один важливий момент, всі сеанси повинні проходити в ранковий час.

Так як потужне денне світло у вечірній час може порушити біологічні ритми людини.

Позначки:

Читайте також

УВЧ-терапія: як це працює

УВЧ-терапія відноситься до різновидів електролікування. З допомогою високочастотного і ультравысокочастотного електромагнітного поля в тканинах посилюється кровообіг і лімфоток, збільшується проникність стінок...

Магнітотерапія – що це таке?

Крім традиційної медицини, існують також методи альтернативного лікування різних захворювань. Одним із таких способів боротьби з недугами є така фізіотерапевтична процедура, як магнітотерапія. Що це таке, при яких...