Феномен парейдолії нарешті прояснився

Людський мозок бачить людські обличчя всюди – в електричній розетці, в дуплі дерева, на колінах … Феномен спостереження і виявлення людських облич там, де їх немає, називається парейдолія. І ми вже знаємо, як це відбувається.

Людський мозок може бачити обличчя де завгодно, і така поведінка називається парейдолією. Мало щось на зразок носа, рота і двох більш-менш схожих на очі елементів. Це явище не нове, але тільки зараз дослідникам вдалося пояснити, що за ним стоїть з неврологічної точки зору.

На це питання відповіли перші в Австралії поведінкові нейробіологи. Виявляється, людський мозок вже пристосований для розпізнавання людей і читання емоцій, що виходять від них. Він відразу ж намагається розпізнати обличчя, перевіряє, чи знайоме воно, і йде далі: чи має ця особа яке-небудь повідомлення для нас (гнів, співчуття, сміх).

– Нашу увагу привертають предмети, що відповідають характеристикам парейдолії. Побачити своє обличчя – це не просто знайти його. Елементами процесу є розпізнавання людини і читання інформації, що виходить від даної особи, наприклад, слухає людина нас, чи сприймає нас, любить нас або не обов’язково, – пояснює Колін Палмер з Університету Нового Південного Уельсу в повідомленні ЗМІ.

Колін Палмер і Колін Кліффорд перевірили, як феномен парейдолії впливає на роботу нашого мозку на рівні нейронів. Чи активує розпізнавання облич на дереві сенсорні механізми, адаптовані до читання інформації про людей.

Експеримент проведено на 60 добровольцях. Він полягав у тому, що кожній людині показували серію картинок з парейдолеподібними об’єктами, що мають спільну рису: «очі» усіх видимих ​​осіб були звернені вліво.

Адаптація до фотографій з відображеними об’єктами полягала в тому, що чим більше зображень хтось бачив, тим сильніше враження, що зір особи починає зміщуватися в праву сторону. – Повторний зоровий контакт з парейдолічними об’єктами, ідентично «фокусуючими їх увагу», зазвичай змінював сприйняття осіб, в тому числі що належать людям. Ми дізнаємося, що адаптація об’єктів до управління зором – це прояв пластичності неврологічних механізмів, що беруть участь в розшифровці рис людського обличчя.

Дослідження і його результати опубліковані в журналі Psychological Science.

Феномен адаптації відчуттів, викликаний парейдолічними об’єктами, зберігався при подальшому спостереженні за людськими особами. Це показує, що сенсорні механізми працюють точно так же. Таким чином, парейдолії є елементом механізму обробки інформації, який є результатом спостережень дослідників.

Дослідники додають, що ефект розпізнавання облич всюди – це просто побічний продукт процесу, за допомогою якого мозок шукає особи в нашому середовищі. «Краще мати систему, більш чутливу, ніж необхідно, ніж систему, яка щось упускає», – робить висновок автор дослідження.

Позначки:

Читайте також

Як дізнатися, що ваше тіло перевантажено стресом? 9 симптомів

Біль, перепади настрою, випадіння волосся, проблеми зі сном, агресія - ці симптоми можуть вказувати на те, що з вашим тілом щось не так. Так з нами зв'язується наше тіло. Прочитайте ці сигнали. Що таке стрес?...

Фіксація в психології – що про неї треба знати?

Фіксація - що це? Люди зазвичай кажуть про фіксацію в контексті зосередження уваги на одній точці або цілі або постійних роздумів про щось. Що таке фіксація в психології?Фіксація - це термін в психології,...

Стрес на роботі (і не тільки) очима психолога

Хоча психологи та лікарі досліджують та популяризують знання про стрес вже більше ста років, усвідомлення людьми того, що таке стрес і як ефективно з ним боротися, все ще не є загальним. Чи є стрес природним і чи...