Експерти попередили про пандемію кору в 2021

Експерти попереджають, що наслідком нинішньої пандемії COVID-19 стане повернення кору – дуже заразного вірусного захворювання, від якого немає ліків. Хоча вакцинація зробила її менш серйозною загрозою для здоров’я населення, поточна глобальна ситуація поки підриває наші успіхи. ВООЗ вже попереджає, що кількість смертей від хвороби збільшилася вдвічі за останні 3 роки. У 2021 року ми зіткнемося з локальними спалахами кору через відмову від імунізації.

Вчені закликають уряди вжити заходів для запобігання майбутнього спалаху кору. Хоча в 2020 році не так багато випадків, як раніше, через обмеження в пересуванні і санітарного режиму, ситуація незабаром перейде в трагічний поворот. Основна причина тривожних прогнозів – відмова від програм вакцинації, а також зростання бідності і недоїдання в бідніших країнах, що сприяє високому рівню смертності від кору.

Кір – це зоонозное захворювання великої рогатої худоби. Це викликано вірусом кору (MV), який, як і коронавірус, містить генетичний матеріал у вигляді РНК. Це основна причина дитячої смертності, якій можна запобігти за допомогою вакцин.

Хоча сьогодні проблема кору, можливо, не становить серйозної загрози, навіть нинішня ситуація викликає занепокоєння. Хоча в період з 2000 по 2017 рік число випадків смерті від кору в усьому світі знизилося на 80 відсотків, завдяки загальній вакцинації програми імунізації пізніше відійшли на другий план, що призвело до збільшення числа випадків захворювання. За перші три місяці 2019 року кількість виявлених випадків кору збільшилася на цілих 300 відсотків у порівнянні з тим же періодом минулого року.

Зараз ще гірше. Станом на листопад 2020 року 94 мільйони людей в усьому світі ризикують не отримати протикорову вакцину.

На початку 2020 роки програми імунізації були припинені в 26 країнах світу, і тільки в восьми, включаючи Бразилію, Філіппіни, Центральноафриканської Республіки, Конго, Ефіопії, Нігерії, Сомалі і Непал, були здійснені. В основному це регіони, які найбільше постраждали від епідемії в минулому році.

Згідно з останніми звітами ВООЗ, в 2019 році кількість хворих на кір в світі досягло 9,8 мільйона чоловік. Кількість смертей від неї збільшилася вдвічі в 2016-2019 роках, склавши 217,5 тисяч випадків. Це найвищий результат за останні 23 роки!

Спалахи хвороби відбуваються у всіх регіонах світу – навіть в таких країнах, де вакцинація проти кору і раніше є обов’язковою. Чому це відбувається? Щоб боротися з інфекційним захворюванням, 95 відсотків населення мають бути вакциновані. Тим часом, за останнє десятиліття кількість людей, які отримали першу дозу вакцини, не перевищило 85 відсотків, а другу дозу – 71 відсоток. Обидві вони повинні бути своєчасно введені дітям.

Випадки захворювання стосуються нещеплених людей. За останні 10 років спалаху інфекції були зафіксовані в Німеччині, Італії, Нідерландах, Румунії та Великобританії. Найбільша кількість хворих зафіксована в Україні. Найвищий рівень захворюваності на мільйон жителів (хоча і вдвічі нижче, ніж в Україні) також спостерігається в Сербії, Грузії та Албанії. У 2019 статус країни, вільної від кору, втратив, в тому числі, Чехія.

У той час як більшість людей страждають від кору, для якої ще не розроблено лікарський засіб (крім лікування плазмою видужуючих), такі ускладнення, як пневмонія, сприяють смерті, особливо у дітей молодше 5 років і дорослих старше 20 років.

У розвинених країнах до 1/4 інфікованих на кір потребують госпіталізації, але рівень смертності не перевищує навіть одного відсотка. Тим часом, в найбідніших регіонах світу він досягає 10 відсотків!

Найгірший прогноз для дітей з недостатнім харчуванням, але через гострого перебігу інфекції цей стан може також відноситися до тих, у кого спочатку був нижчий дефіцит поживних речовин. У разі дефіциту вітаміну А наслідком інфекції є необоротна сліпота.

Згідно з останніми повідомленнями, вірус MV руйнує клітини організму, що виробляють антитіла проти інфекції. Як і раніше активні спалахи кору в світі збільшують смертність місцевого населення від інших хвороб на термін до 2-3 років.

Позначки: