Чому недосипання небезпечне для здоров’я?

Недосипаючи, ви скаржитеся на дратівливість, головний біль, проблеми з роботою і концентрацією. Це відомі симптоми нестачі сну або навіть втоми, але мало хто знає, наскільки серйозні наслідки нестачі сну. Безсоння і відмова від сну призводять до серйозних психічних розладів. Дізнайтеся, чому вам слід подбати про достатній і хороший нічний сон.

Навіщо нам сон?

Люди проводять майже третину свого життя уві сні. Це багато, враховуючи, що ми живемо все більш швидкими темпами. Навіщо нам спати, якщо він триває так довго? На цей рахунок існує безліч теорій, але вчені сходяться на думці, що сон впливає на здатність мозку до реорганізації. Схоже, що наш мозок відключений, поки ми спимо. Насправді, сон – це час, коли мають місце багато важливих процесів відтворення, обробки і поліпшення. Наприклад, роль сну – зберігати спогади. Протягом дня ми отримуємо багато інформації і подій, які необхідно обробити, перш ніж вони будуть записані – багато з цих процесів відбуваються під час сну. Також кажуть, що поки ми спимо, наші спогади переключаються з короткочасної пам’яті на довготривалу.

Сон – один з найскладніших процесів для вивчення. Однак відомо, що це необхідно для життя. Дослідження на щурах, проведене Алланом Реччаффеном із Чиказького університету, показало, що повністю позбавлені сну тварини вмирали протягом двох або трьох тижнів. Хоча такі радикальні дослідження ніколи не проводилися на людях, відомо, що всього 24 години без сну викликають галюцинації та інші симптоми, подібні шизофренії. Дослідження підтверджують, що сон впливає на поведінку багатьох біологічних процесів і важливий для розвитку людини, навчання і пам’яті. Немає сумнівів в тому, що сон впливає на роботу і функції мозку. Це особливо вірно для людей, які не сплять, тому що їх мозок просто не працює належним чином.

Мозок, позбавлений сну, може бути не в змозі виявити позитивні емоції, які він може легко виявити, коли він відпочиває.

Що робить недолік сну?

Позбавлення сну – це коли ви не спите або скорочуєте час сну. Є люди, які страждають безсонням і просто не сплять, це може бути нетривалий час (зазвичай до початку лікування) або дуже довгий час. Тоді наслідки недосипання жахливі. Є також люди, які свідомо скорочують час сну, бажаючи проводити більше годин, наприклад, на роботі. Однак не плутайте ситуацію: свідоме недосипання не має нічого спільного з раннім підйомом, коли ви просто більше не хочете спати.

Приблизно через 16 годин постійного неспання організм намагається збалансувати потребу уві сні. Це може проявлятися у вигляді коротких періодів сну, мимовільного засипання і сповільненій реакції. Людина, яка не висипається, залишається поза свідомістю, навіть коли її очі відкриті.

За словами фахівців, навіть доба без сну має величезні наслідки. Однак межа в 100 годин без сну вважається моментом, коли в психіці відбуваються незворотні зміни. Найгірші наслідки – недосипання, яке триває роками. Одноразове безсоння не так небезпечне.

Людина, яка не спить одну ніч, відчуває себе подібно п’яному.

Недолік сну призводить до:

Гормональні порушення

Сон безпосередньо впливає на вироблення гормонів. Вважається, що для вироблення тестостерону необхідно не менше 3 годин безперервного сну. Уникнення сну або безсоння можуть вплинути на вироблення гормону росту, що особливо небезпечно в дитинстві.

Підвищення ризику інфункції серця та мозку

Сон впливає на регуляцію рівня цукру в крові і артеріального тиску. Позитивно впливає на процеси серцево-судинної системи.

Ожиріння

Сон впливає на рівень гормонів лептину та греліну, які контролюють почуття голоду. Без достатньої кількості сну мозок знижує рівень лептину та підвищує рівень греліну, що стимулює апетит. Цим можна пояснити нічні перекуси або бажання поїсти пізно ввечері. Таким чином, недолік сну може привести до збільшення ваги і викликати перевиробництво інсуліну, що впливає на накопичення жиру і збільшує шанси розвитку діабету 2 типу.

Ослаблення імунітету

Під час сну імунна система виробляє цитокіни, які є захисними речовинами, які борються з інфекцією. Цитокіни також сприяють хорошому сну, даючи імунній системі більше енергії для захисту організму від хвороб. Недолік сну порушує ці відносини. Недолік сну перешкоджає відновленню імунної системи і сприяє більш тривалому відновленню.

Нервові порушення

Недолік сну приводить до того, що мозок не має часу на відновлення, і він не обробляє надану інформацію, тому у вас можуть виникнути проблеми із запам’ятовуванням, вивченням нових речей і навіть з отриманням і відправкою інформації. Недолік сну також призводить до проблем з координацією рухів і орієнтацією, негативно впливає на психічний стан, знижує настрій і загрожує процесам прийняття рішень і творчості.

Якщо недосип триває занадто довго, можуть виникати галюцинації, параноя, суїцидальні думки і імпульсивна поведінка. Відомі випадки, коли брак сну приводив до вкрай агресивної поведінки.

Чому ми не спимо?

Деякі люди вважають сон марною тратою часу і свідомо позбавляють себе його, щоб реалізувати кар’єрні, освітні та розважальні плани. Це навмисне позбавлення сну найбільш помітно у підлітків і молодих людей.

До позбавлення сну також відносяться люди з проблемами зі здоров’ям і психічними розладами. Безсоння часто пов’язана з депресією, але проблеми зі сном (прокидатися і вставати з ліжка) також впливають на людей з обструктивним апное уві сні, гормональним дисбалансом і деякими хронічними захворюваннями.

Безсоння піддається лікуванню, і якщо воно пов’язане з депресією або іншими психологічними проблемами, то вимагає додаткової терапії. Снодійні зазвичай призначають на додаток до антидепресантів. Якщо безсоння виникло в результаті прийому ліків або побічної дії захворювання, то буде потрібно консультація лікаря для оцінки методу лікування. У будь-якому випадку лікуватися потрібно, адже тривалий недосип дуже шкідливий, підсилює нездужання, а іноді унеможливлює лікування психічних розладів. Заважає в суспільному і професійному житті, а також призводить до погіршення здоров’я.

Ренді Гарднер і експеримент щодо позбавлення сну

Ренді Гарднер з Сан-Дієго провів експеримент, щоб визначити, як довго ви можете обходитися без сну. У 1965 році сімнадцятирічний Ренді Гарднер вирішив не спати, поки він міг вижити, не беручи ніяких психоактивних речовин. Зрештою, він не спав 11 днів і 24 хвилини. Завдяки його відданості справі вчені змогли дослідити, що відбувається з тілом і розумом людини, коли він довгий час не спить.

Наслідки недосипання стали проявлятися через чотири дні. Саме тоді у Ренді почалися проблеми з концентрацією і пам’яттю, з’явилися симптоми емоційних розладів. Уже через декілька днів хлопчик почав марити. Він вважав себе відомим футболістом, розмовляв з уявними людьми і брав предмети за людей. Згодом марення перетворилися в галюцинації і небезпечну параною. На щастя, під час експерименту не виникло небезпечних для життя ситуацій. За Ренді Гарднером постійно спостерігала група людей, які заохочували його бути активним, коли він засинав. Також вони стежили за його безпекою. Підліток побив рекорд. Однак це був випадок, коли позбавлення сну планувалося і контролювалося. Фахівці попереджають, що свідома відмова від сну може мати серйозні наслідки.

Позначки:

Читайте також

Ви прокидаєтесь вночі? Що робити, щоб швидко заснути?

Іноді ви прокидаєтеся серед ночі і не можете знову заснути? Ознайомтеся з цими порадами - можливо вони допоможуть вам заснути.Сон надзвичайно важливий для нас - він дозволяє нам відновитися, відпочити, і завдяки...

Синдром понеділка – як подолати недільний страх перед наступаючим робочим тижнем

Вам не потрібно знати, що є щось на зразок синдрому понеділка, щоб випробувати страх понеділка і початку нового тижня. Цей страх може з'явитися на початку недільного ранку, тому що виявляється, що з кожною миттю і з...

Зниження імунітету: 6 сигналів, які ми часто недооцінюємо

Пандемія COVID-19 змусила багатьох людей вживати додаткових заходів обережності, щоб залишатися здоровими. Саме імунна система може захистити вас від зараження вірусом. Перевірте наявність попереджувальних...

Як дізнатися, що ваше тіло перевантажено стресом? 9 симптомів

Біль, перепади настрою, випадіння волосся, проблеми зі сном, агресія - ці симптоми можуть вказувати на те, що з вашим тілом щось не так. Так з нами зв'язується наше тіло. Прочитайте ці сигнали. Що таке стрес?...

Чому маленькі діти сплять довго і часто?

Ви коли-небудь замислювалися, чому маленькі діти так багато сплять? Малюки більшу частину дня проводять уві сні, і цьому є пояснення. Сон і тривалість швидкого сну мають вирішальне значення для розвитку мозку вашої...