12 міфів і фактів про вакцини, які варто знати

12 мифов и фактов о вакцинах, которые стоит знать

Коли мова йде про вакцини, здається, що немає єдиної думки на цей рахунок. Хтось вважає їх дивом сучасної медицини, інші налаштовані скептично. Але замість того, щоб слухати домисли та здогадки людей, які вважають себе експертами в цій галузі, варто довіряти перевіреним наукових фактів і досліджень.

Health назвали 12 міфів і фактів про вакцини, які заслуговують уваги, адже вони стосуються вашого здоров’я.

Факт: деякі вакцини містять ртуть

12 мифов и фактов о вакцинах, которые стоит знать

Тиомерсал – з’єднання, яке на 50% складається з ртуті і використовується як антисептичний засіб для боротьби з бактеріями, наприклад, при грипі. З 2001 року це з’єднання перестали використовувати для звичайних вакцин, призначених для дітей віком до 6 років.

Тиомерсал є не у всіх щеплення від грипу або вакцини для дорослих і дітей шкільного віку. Є такі, які мають у своєму складі невелику кількість сполуки, або він там відсутній зовсім.

Міф: вакцини призводять до аутизму

У 2004 році Інститут медицини опублікував звіт, в якому вчені вказали, що не знайшли зв’язку між живої вірусної вакцини для імунізації MMR (проти кору, паротиту та краснухи) і аутизмом. Паніка з цього приводу виникла, коли в 1998 році Ендрю Уейкфілд провів дослідження, яке і наштовхнуло його на цю думку. Але він помилився. Доктора медичних наук навпаки вважають, що буде небезпечно не робити щеплення дитині.

Факт: вакцини можуть мати побічні ефекти

Вакцини – це теж ризик. Найбільш поширеними побічними ефектами є біль у ділянці ін’єкції, а також лихоманка, яку варто лікувати ацетаминофеном або ібупрофеном. Рідше зустрічаються такі симптоми, як напади (рефлекс/посмикування). Все залежить від типу вакцини, а також від здоров’я людей. У деяких дітей підвищений ризик появи побічних ефектів з-за вакцин, так що їх батькам рекомендують проявляти обережність або не робити щеплення дітям.

Міф: ви в безпеці, якщо оточуючі люди зробили щеплення

12 мифов и фактов о вакцинах, которые стоит знать

Деякі люди не можуть зробити щеплення з-за свого віку або стану здоров’я. Тому навряд чи всі хто вас оточують, зробили щеплення. Більш того, мікроби правця і гепатиту А потрапляють в організм людини не через іншу людину, а через заражену грунт.

Міф: вакцини забезпечує 100%-у захист

Немає 100%-ї гарантії, що ви не захворієте, якщо зробите щеплення. Але ви знизите ризик появи захворювання завдяки вакцині. Наприклад, якщо ви зробите щеплення від грипу, ви все одно можете захворіти, але в цьому випадку симптоми не будуть такими сильними. Експерти покладаються на «колективний імунітет»: чим більше людей будуть робити щеплення, тим більше шансів захистити населення, включаючи тих, хто не може зробити щеплення.

Міф: багато щеплень роблять слабку імунну систему

Все зовсім навпаки. Кожна вакцина допомагає організму виробляти антитіла, які захищають імунітет і організм від реальних інфекцій, якщо вони виникнуть. Дітям іноді роблять кілька щеплень одночасно, щоб забезпечити максимальний захист. Якщо педіатр рекомендує зробити це, дотримуйтесь його порад.

Міф: вакцини призначені тільки для дітей

12 мифов и фактов о вакцинах, которые стоит знать

Існує величезна кількість вакцин, які допоможуть дорослим і людям в літньому віці залишатися здоровими. Наприклад, вакцина проти грипу. Літні роблять щеплення від пневмонії, а студенти від менінгіту перед тим, як переїхати жити в гуртожиток. Дорослі роблять щеплення від правця і коклюшу. Коклюшу також може передасться немовлятам від дорослих зі слабким імунітетом.

Міф: вакцина проти вірусу папіломи людини потрібна тільки жіночої статі

Є дві вакцини проти вірусу папіломи людини: Cervarix (для дівчат і жінок від 10 до 25 років) і Gardasil (для жінок від 9 до 26 років). Gardasil можуть також призначатися хлопчикам і чоловікам від 9 до 26 років. Ця вакцина захищає проти вірусу 6, 11, 16 і 18 типів, які призводять до появи генітальних бородавок. Жіночої статі такі щеплення призначаються частіше, ніж чоловічому, але це не означає, що чоловіки зовсім її не роблять.

Міф: вагітним жінкам не можна робити щеплення

За даними Американської академії сімейних лікарів, вагітним жінкам не слід призначати вакцини від вітряної віспи або MMR (кору, паротиту та краснухи). Але інактивована вакцина проти грипу безпечна і навіть рекомендується вагітним жінкам, так як з-за свого положення їх імунна система слабшає і стає більш сприйнятливою до інфекції. Багато бояться робити щеплення, а даремно: вона змушує організм матері виробляти антитіла, які захищають її дитини в перші 6 місяців його життя.

Факт: вроджена імунна система краще вакцин

12 мифов и фактов о вакцинах, которые стоит знать

Спонтанна інфекція (інфекція, яка виникає в природних умовах) призводить до реакції імунної системи, яка сильніше імунітету, що виникає завдяки вакцині. Клітини імунної системи мають пам’ять, лімфоцити запам’ятовують інфекцію, завдяки чому люди не хворіють двічі, приміром, вітряну віспу. Але вакцини придумали не просто так. Незважаючи на те, що організм бореться з хворобою, можуть виникнути серйозні ускладнення.

Вітряна віспа може призвести до енцефаліту, пневмонії або шкірних інфекцій (якщо діти часто чешуть або дряпають шкіру). Багато інфекції призводять до різних проблем зі здоров’ям: свинка – до глухоти, поліомієліт – до паралічу і т. д. І чим довше люди відкладають вакцинацію, тим більше вони ризикують.

Міф: вакцини не потрібні, якщо хвороба «зникла з лиця Землі»

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, єдиним інфекційним захворюванням людини, яке було ліквідоване в усьому світі, є віспа. Незважаючи на гучні слова «ліквідація», штами вірусу є в лабораторіях на випадок, якщо віспа повернеться. Віруси повертаються, тому не можна говорити про те, що вакцини більше не потрібні.

Міф: лікарі наживаються на пацієнтах, які роблять щеплення

Вакцини не допомагають лікарям розбагатіти. Швидше навпаки. Деякі установи отримують фінансову допомогу від міністерства охорони здоров’я, але це потрібно для того, щоб купити вакцини та відшкодувати витрати на персонал, який буде займатися вакцинацією.

Читайте також 5 вакцин, які необхідні людям старшого віку